Atopowe zapalenie skóry głowy – jak je zwalczyć?
Zapalenie skóry głowy dotyczy różnorodnych chorób skórnych, które dotykają osoby w każdym wieku. Zazwyczaj objawy atopowego zapalenia skóry głowy są uciążliwe i wzbudzają nasz dyskomfort. Jak sobie z tym poradzić? Jakie objawy atopowego zapalenia skóry głowy powinny nas zaniepokoić?
Atopowe zapalenie skóry głowy
Czym jest atopowe zapalenie skóry głowy? Najprościej mówiąc, jest to nawracająca i przewlekła dermatoza, występująca u ok. 5-20 procent ludności na świecie. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie, zwłaszcza w pierwszym roku życia. AZS to dermatoza uwarunkowana genetycznie, a patogeneza choroby nie do końca jest znana i nadal wzbudza wiele wątpliwości. Charakterystyczne jest tutaj występowanie zmian skórnych w zgięciach łokci, kolan i na owłosionej skórze głowy. Przejdźmy teraz do objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry głowy.
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy
Warto podkreślić, że atopowe zapalenie skóry głowy objawia się przede wszystkim wysuszeniem skóry i świądem. Skóra staje się zgrubiała w dotyku, a wysuszone zmiany przypominają łuskę. Poza tym chorzy skarżą się na swędzące krostki, które po drapaniu mogą zamieniać się w nieestetyczne strupki. Skóra głowy staje się najczęściej mocno zaczerwieniona i swędząca, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety te dolegliwości przekładają się na wygląd i kondycję włosów. Cebulki są w efekcie niedożywione, a pasma stają się łamliwe i słabe. AZS dodatkowo prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, co z pewnością wymaga umówienia się na wizytę do specjalisty.
Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy
Jak odbywa się proces leczenia AZS? W tym wypadku konieczne jest złagodzenie objawów, podjęcie działań przeciwzapalnych i wzmocnienie uszkodzonej warstwy naskórka. Oczywiście dobranie środków jest zawsze zależne od stopnia nasilenia choroby i jej indywidualnego przebiegu. Lekarze zazwyczaj zapisują swoim pacjentom leki aplikowane miejscowo, takie jak:
- Leki immunomodulujące – inhibitory kalcyneuryny
- Steroidowe leki przeciwzapalne – glikokortykosteroidy
- Antybiotyki (w razie wystąpienia nadkażenia bakteryjnego)
Pamiętajmy o tym, że przy atopowym zapaleniu skóry głowy kolosalne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Trzeba wyeliminować świąd i nadmierne suszenie się skóry, co uzyskamy dzięki nawilżaniu i zmiękczaniu naskórka. To oznacza konieczność stosowania niezawodnych szamponów i innych produktów do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Warto sięgać po łagodne emulsje i emolienty oraz unikać szamponów z SLES i SLS! Na rynku istnieje wiele kosmetyków odpowiednich do pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry głowy lub innych problemach skórnych. Skonsultujmy swój wybór z lekarzem, farmaceutą lub innym specjalistą, który posłuży pomocą podczas zakupu.
Jak widzimy, atopowe zapalenie skóry głowy jest nieprzyjemnym schorzeniem, które zazwyczaj wymaga konsultacji u lekarza. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia powinniśmy odzyskać zdrową skórę głowy.