Fotowoltaika na balkonach – czy to możliwe?
Obecność paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych czy budynków użyteczności publicznej już nikogo nie dziwi. Inaczej jest w wypadku balkonów, które mają do dyspozycji mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Czy można na balkonach montować panele fotowoltaiczne? Jakie warunki należy spełnić, aby do tego doszło?
Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę na balkonie?
Korzyści tego rozwiązania są niemal identyczne, jak w wypadku domów jednorodzinnych. Fotowoltaika pozwala na efektywne obniżenie rachunków za energię elektryczną, jednocześnie jest to ekologiczny sposób na jej pozyskiwanie. W praktyce panele wykorzystują nieskończone źródło, jakim jest energia słoneczna, dzięki czemu w dogodnie położonym miejscu efektywność paneli jest bardzo wysoka.
Co ważne, wykorzystanie fotowoltaiki to świetny sposób dla osób, które będą konsumować wyprodukowaną energię na bieżąco, tj. są obecne w domu w godzinach, kiedy instalacja działa najwydajniej. Z tego względu np. osoby wychowujące dzieci czy pracujące na home office odczują korzyści z instalacji najszybciej.
Kiedy można zamontować fotowoltaikę na balkonie?
Kluczową kwestią w instalacji tego typu są możliwości techniczne samego balkonu oraz uzyskanie pozwolenia od zarządcy budynku. Ta druga kwestia może być dość skomplikowana, ponieważ dany organ – np. spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota – może mieć zastrzeżenia co do montażu fotowoltaiki. Wątpliwości mogą dotyczyć np. estetyki budynku, a także tego, czy będzie ona bezpiecznie zamontowana i w żaden sposób nie będzie zagrażała np. przechodniom. Należy więc pamiętać, że montaż na zewnątrz balkonu nie jest już kwestią prywatną.
Co istotne, montaż fotowoltaiki w bloku na balkonie trzeba zgłosić do zakładu energetycznego, chyba że panele mają moc poniżej 800W lub gdy instalacja jest typu off-grid. Oznacza to, że nie jest podłączona do sieci ogólnodostępnej, a więc pracuje tylko dla właściciela instalacji. Poza tym w wypadku systemu, który będzie dodatkowo podłączony do sieci, należy założyć licznik dwukierunkowy. Panele natomiast najlepiej kierować w stronę południową, ewentualnie wschodnią lub zachodnią – jeśli więc nasz balkon jest skierowany na północ, to może się okazać, że instalacja będzie nieopłacalna.
Fotowoltaika Fiberlink
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką na bloku mieszkalnym? W Fiberlink Fotowoltaika oferujemy elastyczne rozwiązania dla wspólnot mieszkaniowych, które chcą czerpać korzyści z energii słonecznej. Pomożemy w ocenie potrzeb energetycznych oraz doborze odpowiedniej mocy instalacji, aby inwestycja szybko się zwróciła. Choć balkony zazwyczaj nie mają wystarczającej powierzchni roboczej na indywidualne instalacje, to instalacje fotowoltaiczne na dachach bloków stanowią doskonałe rozwiązanie dla całej wspólnoty. Skontaktuj się ze specjalistami z Fiberlink Fotowoltaika, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach związanych z instalacją paneli solarnych na blokach mieszkalnych i zapoznać się z naszymi realizacjami w całej Polsce.
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem na naszym blogu: Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie? (https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/czy-mozna-zamontowac-instalacje-fotowoltaiczna-na-balkonie/).