Gdy zależy Ci na czasie – jakie badania wykonać w profilaktyce nowotworowej?
W przypadku nowotworów moment wykrycia choroby ma ogromne znaczenie, ponieważ im szybciej zacznie się terapię, tym większe będą szanse na pełne wyleczenie. Mając na uwadze, jak często nowotwory nie dają początkowo żadnych czytelnych objawów, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Badania diagnostyczne krwi
Podstawowym badaniem w ramach profilaktyki jest badanie krwi, które każdy powinien wykonywać przynajmniej raz do roku. Na badanie krwi można się umówić m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, a do poradni najlepiej zgłosić się rano, po nocnym wypoczynku, na czczo – wyjątkiem są badania specjalistyczne, przy których pacjent musi spełnić określone warunki dietetyczne, co ustala się wcześniej ze swoim lekarzem. Morfologia krwi obwodowej pozwala wykryć choroby nowotworowe już na wczesnym etapie rozwoju, oprócz tego można jeszcze wykonać badania genetyczne pod kątem mutacji genowych zwiększających ryzyko zachorowania na raka.
Warto też zainteresować się programami profilaktycznymi – są one bezpłatne, finansowane ze środków NFZ. Tego typu programy dotyczą m.in. raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, chorób spowodowanych tytoniem, chorób układu krążenia. Do programu może zgłosić się każdy, a szczególnie poleca się je osobom z grupy ryzyka, np. palącym papierosy.
Jakie dodatkowe badania powinno się jeszcze wykonać?
Do badania krwi zwykle dochodzi jeszcze standardowe badanie moczu. Raz na pięć lat zaleca się zrobienie USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, ponadto kobiety powinny co roku powtarzać cytologię. W warunkach domowych, samodzielnie, między 6 a 9 dniem cyklu miesięcznego należy badać piersi, natomiast mężczyźni już po 20 roku życia powinni wykonywać co miesiąc badanie jąder. W przypadku genetycznych czynników obciążających warto systematycznie zgłaszać się na USG piersi lub proktologiczne badanie prostaty.
Po ukończeniu 40 lat wskazane jest profilaktyczne EKG oraz gastroskopia – jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy te badania powtarzać co 3-5 lat. Po 50 roku życia przyda się kontrolna kolonoskopia, a kobiety mogą prewencyjnie zgłosić się na mammografię. Mężczyźni 50+ powinni wykonać test PSA, który pomaga w wykryciu raka prostaty. Zawsze też wskazana jest wizyta u lekarza, jeśli pacjent zauważa u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, zwłaszcza takie, które utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/category/antyrak-lifestyle/badania-profilaktyczne/