Jak zamontować ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenia z metalowych paneli są estetyczne i tanie – a jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, koszty będą jeszcze niższe! Sprawdź, czego potrzebujesz, by wykonać ogrodzenie panelowe i jak krok po kroku wykonać wszystkie niezbędne prace.
Przygotowanie i montaż ogrodzenia panelowego – czego będziesz potrzebować?
Zacznij od obliczenia liczby paneli i słupków potrzebnych do wykonania ogrodzenia. Standardowa długość panelu to 2500 mm, poszczególne modele mogą się za to różnić wysokością, grubością drutu i kształtem – 2D lub 3D (tutaj znajdziesz przykładowe panele: https://ulamex.com.pl/ogrodzenie-panelowe). Jeśli podzielisz obwód działki lub innego grodzonego terenu przez tę wartość, otrzymasz orientacyjną liczbę elementów potrzebnych do wykonania ogrodzenia panelowego. Może się zdarzyć, że panele trzeba będzie przyciąć.
Pamiętaj, że pomiędzy każdymi dwoma panelami muszą znajdować się słupki ogrodzeniowe. Zostaw także odpowiednią ilość miejsca na furtkę lub bramę.
Oprócz paneli i słupków potrzebne będą także:
- uchwyty montażowe pasujące do słupków;
- zaprawa betonowa i żwir lub prefabrykowane elementy do podmurówki (jeśli wybierzesz ten sposób montażu);
- łopata, świder do wkopywania słupków – przy większych inwestycjach warto wykorzystać minikoparkę.
Montaż paneli ogrodzeniowych krok po kroku
Gdy masz już przygotowane wszystkie materiały i narzędzia, pozostaje jedno pytanie: jak zamontować ogrodzenie panelowe? Sam sposób montażu nie jest skomplikowany. W przypadku większego terenu do ogrodzenia może być jednak czasochłonny – w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia, np. minikoparki czy dalmierze laserowe.
Jeśli chcesz zamontować ogrodzenie panelowe na własną rękę, postępuj według następujących kroków:
- Przygotuj teren: jeśli trzeba, skoś trawę, usuń krzewy i kamienie. Wyrównaj podłoże, używając łopaty.
- Wyznacz miejsce na słupki ogrodzeniowe. Słupki narożne należy umieścić wszędzie tam, gdzie ogrodzenie zmienia bieg pod kątem prostym. Słupki pomocnicze będą się znajdowały w miejscach łączenia paneli – należy więc dokładnie wymierzyć odległości 2500 mm. Zaznacz punkty, w których umieścisz te elementy.
- Rozciągnij sznurek pomiędzy słupkami – wówczas dokładnie wytyczysz przebieg ogrodzenia.
- Jeśli korzystasz z gotowych prefabrykatów, wydrąż otwory w ziemi i zamontuj betonowe elementy. Jeśli samodzielnie wykonujesz podmurówkę, przygotuj beton i zalej otwory.
- Po wykonaniu podmurówki betonowej wystarczy przykręcić do niej słupki w odpowiedniej odległości od siebie.
- Jeśli chcesz wykonać ogrodzenie panelowe bez podmurówki, wydrąż łopatą lub świdrem otwory pod słupki ogrodzeniowe. Następnie wkop słupki, pilnując, by idealnie trzymały pion.
- Gdy masz już gotowe słupki, przykręć do nich panele za pomocą specjalnych uchwytów montażowych.
To wszystko – ogrodzenie jest już gotowe. Pamiętaj, że aby było trwałe i niezawodne, konieczne jest użycie materiałów wysokiej jakości, najlepiej wykonanych ze stali ocynkowanej!
Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Słupki ogrodzeniowe umocowane w podmurówce to rozwiązanie, które zapewni stabilność i zapobiegnie wykrzywianiu się ogrodzenia. Wykonanie betonowej podmurówki nie jest zalecane tylko w przypadku ogrodzeń tymczasowych, np. gdy chcesz otoczyć panelami teren koncertu, festynu czy innego wydarzenia. Ogrodzenie panelowe ze słupkami wbitymi w podłoże będzie wówczas tańsze, łatwiejsze do zamontowania i demontażu. We wszystkich pozostałych przypadkach nie ma przeciwwskazań, aby montować ogrodzenie panelowe na podmurówce.