Kiedy obowiązują znaki poziome?
W publicznej infrastrukturze drogowej stosowane są różnego rodzaju oznaczenia, które mają realny wpływ na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno pojazdów, jak i pieszych. W wielu miejscach na drogach pojawiają się znaki drogowe poziome, które są uzupełnieniem pionowych oznaczeń. Sprawdź, jakie znaki poziome są najczęściej stosowane, w jakich miejscach i kiedy zobowiązują kierowców do określonych zachowań.
Czym właściwie są znaki poziome?
W praktyce oznakowanie poziome dróg to rodzaj znaków drogowych uzupełniających znaki pionowe oraz sygnalizację świetlną. To najczęściej symbole i napisy, które są namalowane na nawierzchniach asfaltowych przy pomocy specjalistycznych farb nawierzchniowych.
Działasz jako zarządca i potrzebujesz sprawdzonego oznakowania poziomego? Znajdziesz je w sklepie online ZnakiDrogowe24. Sprawdź na https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Oznakowanie-poziome/353 dostępny asortyment i zamów poziome znaki. Znaki poziome to w praktyce:
- strzałki,
- linie,
- napisy,
- symbole specjalne.
Ten rodzaj oznakowania jezdni pozwala na wyznaczenie bezpiecznych miejsc do zatrzymania i postoju, rozdzielenia miejsc parkingowych oraz reorganizacji ruchu pojazdów w miejscach, gdzie prowadzone są prace remontowe np. przy pomocy żółtych linii drogowych.
Gdzie należy stosować oznakowanie poziome?
Zgodnie z przepisami oznakowanie poziome należy stosować na wszystkich drogach publicznych krajowych i wojewódzkich. To niezbędne, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznakowanie poziome dotyczy głównie linii oddzielających pasy ruchu od siebie, a także krawędzie jezdni.
Znaki poziome stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy szerokość jezdni jest mniejsza niż 6 metrów. Dodatkowo taka forma oznakowania może też ograniczać się wyłącznie do miejsc niebezpiecznych, ale nie musi. W wielu przypadkach zastosowanie oznakowania poziomego jest dobrą wolą zarządcy drogi.
Na drogach gminnych i powiatowych zasady są identyczne, choć zarządca może ograniczyć wykorzystanie oznakowania poziomego tylko do przejść dla pieszych, skrzyżowań i przejazdów rowerowych. A zatem czy znak poziomy musi być potwierdzony pionowym? Znaki pionowe i poziome są ze sobą komplementarne, ale nie ma obowiązku stosowania konkretnych oznaczeń pionowych przed użyciem tych poziomych wzdłuż jezdni.
Jakie cechy powinny mieć znaki poziome obowiązujące na drogach publicznych?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury odnośnie do warunków technicznych i sposobów rozmieszczania znaków drogowych poziome znaki powinny być: odporne na zabrudzenia, trwałe, a także możliwe do łatwego ścierania – ale tylko w przypadku oznaczeń tymczasowych np. żółtych linii. Dodatkowo materiały do wykonywania oznaczeń drogowych powinny mieć odpowiednie cechy odblaskowości. Jeśli chcesz kupić farby nawierzchniowe do znakowania poziomego dróg, możesz kupić je w sklepie online ZnakiDrogowe24.pl.