Co jest potrzebne do lutowania?
Dzięki lutownicy możliwe jest trwałe łączenie różnorodnych materiałów. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto wiedzieć, co jest potrzebne, by zakończyła się ona sukcesem. Jak się bowiem okazuje, jeśli chodzi o lutowanie elektronika wymaga specjalnych rozwiązań. Podpowiadamy więc, co jest potrzebne do lutowania i w jaki sprzęt warto zaopatrzyć się, by praca była precyzyjniejsza, a zarazem bezpieczniejsza.
Podstawy lutowania czyli o rodzajach lutownic
Precyzyjne lutowanie wymaga szczególnych rozwiązań. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się lutownica grzałkowa. Co prawda rozgrzewa się ona nieco wolniej, ale dzięki niej możliwe staje się uzyskanie wysokiego poziomu precyzji w procesie lutowania. Nic dziwnego, że to właśnie lutownica grzałkowa, czyli oporowa lub kolbowa, cieszy się największą popularnością, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, których celem jest lutowanie małych elementów w trudno dostępnych miejscach.
Alternatywnym rozwiązaniem może być z kolei lutownica transformatorowa. Taka lutownica nadaje się do łączenia większych powierzchni. Przez jej grot przebiega prąd o znacznie większym nasileniu, choć – ze względu na transformator – narzędzie to będzie nieco cięższe.
Niektórzy również decydują się na zakup urządzenia, jakim jest stacja hot-air na gorące powietrze. Pozwala ona osiągnąć pełną kontrolę temperatury i nadaje się do lutowania elementów SMD. Jak lutować hot air? Tutaj cały proces sprowadza się do operowania powietrzem o temperaturze wystarczającej, by stopić spoiwo. Lutowanie hot air doskonale sprawdza się w przypadku napraw elektroniki, co z chęcią wykorzystują profesjonaliści w serwisach i amatorzy w warunkach domowych.
Na koniec warto również wspomnieć o urządzeniu, jakim jest automat lutowniczy. Taka zaawansowana technologia wykorzystywana jest przy lutowaniu komponentów elektronicznych na drukowanych płytkach (PCB).
Szukasz materiałów do lutowania? Koniecznie sprawdź sklep z lutownicami i materiałami do lutowania zlutujto.pl
Co jest potrzebne do lutowania?
Wiesz już, że lutownica to niezbędny element, by mógł zostać przeprowadzony proces lutowniczy. Przed rozpoczęciem pracy, należy jednak przygotować sobie również i inne komponenty, składające się na ostateczny sukces całego przedsięwzięcia. Będzie to m.in.:
- kalafonia – czyli miękka żywica, pozyskiwana z naturalnych źródeł. Można ją wykorzystać w różnych dziedzinach. Z jej potencjału czerpie więc także elektronika lutowanie staje się bowiem dzięki niej znacznie łatwiejsze. Taką kalafonią należy oblać lutowane miejsce, dzięki czemu będzie ono zabezpieczone przed procesem utleniania,
- spoiwo, które będzie różnić się od siebie temperaturą topnienia, co z kolei uwarunkowane jest obecnością ołowiu. Lutowanie ołowiem wymaga niższych temperatur. Jeśli ołów jest nieobecny w lucie, temperatura może być wyższa. Jak pokazuje praktyka, luty bezołowiowe roztapiają się jednak nieco trudniej,
- cyna, przeznaczona do lutowania przewodów. Kupując ją warto zwrócić uwagę na jej skład,
- pasta lutownicza, czyli tzw. cyna w płynie – mająca za zadanie ułatwienie lutowania miękkiego, którego temperatura nie przekracza 400 stopni.