Jak pozbyć się łupieżu? Sprawdzamy sposoby
Łupież dotyczy ponad 50% społeczeństwa na całym świecie – to tym samym najczęstsza choroba skóry. Z powodu skali problemu, przez lata opracowano skuteczne metody terapeutyczne i receptury lecznicze, które pozwalają pozbyć się łupieżu i uniknąć nawrotów. W artykule przedstawiamy najważniejsze sposoby na likwidację tego nieprzyjemnego schorzenia.
Rozpoznaj typ łupieżu
Zanim rozpoczniesz walkę z łupieżem, musisz sprawdzić, jaki rodzaj dotyczy Twojej skóry głowy. W przypadku umiarkowanego łupieżu, zauważalne łuski są suche, cienkie, szare lub białe i spadają na ramiona. Innym wariantem jest łupież występujący wraz ze swędzeniem, tworzeniem się grubych i tłustych łusek o żółtym zabarwieniu. Tego typu łupież przylega do skóry i odpowiada łagodniejszej wersji ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry). Ostatni z rodzajów to łuszczyca objawiająca się łupieżem mającym postać suchych i białych łusek, którym towarzyszy zaczerwienienie oraz swędzenie. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować weryfikację typu łupieżu z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.
Jak pozbyć się łupieżu i uniknąć nawrotów? Rady dermatologa
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć łupież, zacznij od najprostszych metod, czyli stosowania szamponów leczniczych. Ponieważ w rozwoju łupieżu dużą rolę odgrywają grzyby drożdżakopodobne, skutecznym sposobem na pozbycie się łupieżu będzie stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych. Zarówno jeśli chodzi o szampony, jak i preparaty specjalistyczne, powinny zawierać np. takie składniki, jak: dwusiarczek selenu, pirytion cynku, ketokonazol, pirokton olaminy, cyklopiroksolaminę.
Jak jeszcze można zwalczyć łupież? Poza stosowaniem preparatów i leczniczych szamponów dedykowanych zwalczaniu łupieżu, warto zastosować także produkty z kwasem salicylowym w niewielkim stężeniu. W cięższych przypadkach zaleca się kurację doustną lekami przeciwgrzybiczymi, jak flukonazol czy itrakonazol, gdy inne metody nie dają rezultatów, a postać choroby jest zaawansowana (np. w przypadku łojotokowego zapalenia skóry). Jest jeszcze grupa leków wpływających na regulację pracy gruczołów łojowych (np. izotretynoina) – je również wprowadza się tylko u specyficznej grupy pacjentów, gdy inne metody okazują się nieskuteczne. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wystarczające jest stosowanie dostępnych bez recepty szamponów przeciwłupieżowych o dobrze przebadanym składzie. Warto przy tym wybierać produkty, które jednocześnie mają działanie kojące, aby uniknąć błędnego koła wynikającego z nadmiernych podrażnień – grozi to nasileniem występującego już stanu zapalnego.
Mycie włosów i skóry głowy z łupieżem – istotna jest metoda pielęgnacji
W celu pozbycia się łupieżu i uniknięcia jego nawrotu, poza stosowaniem wspomnianych wyżej metod, warto zwrócić także uwagę na sposób pielęgnacji skóry dotkniętej chorobą. Higiena w przypadku łupieżu ma ogromne znaczenie dla powodzenia kuracji. I tak np.:
- przy umiarkowanym łupieżu należy myć skórę głowy 2-3 razy w tygodniu specjalistycznym szamponem przeciwpłupieżowym,
- przy poważnej i przewlekłej postaci choroby skórę głowy należy myć kilka razy w tygodniu szamponem zawierającym substancje łagodzące, zmiękczające, keratolityczne, wykonując delikatny masaż,
- przy ciężkiej postaci łupieżu z nasilonym świądem, mycie głowy powinno się przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Szampon należy pozostawić na skórze przez kilka minut. Dobrze, aby zawierał w składzie zarówno substancje eliminujące łupież, jak i przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i łagodzące swędzenie.
Dodatkowo warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju i intensywności łupieżu, skóry głowy podczas mycia nie należy drapać, a jedynie delikatnie masować kolistymi ruchami. Konieczne jest także zrezygnowanie z suszenia włosów ciepłym powietrzem.