Regeneracja i odbudowa zniszczonych włosów – co jest najważniejsze?
Włosy każdego dnia są narażone na działanie szkodliwych czynników. Mogą ulegać uszkodzeniom i zniszczeniom, przez co stają się łamliwe, kruche i tracą blask. Jak odbudować zniszczone kosmyki? Co jest niezbędne w regeneracji włosów?
Przyczyny zniszczonych włosów
Odpowiednia regeneracja włosów to podstawa wtedy, gdy chcemy zachować zdrowie i blask kosmyków na co dzień. Okazuje się, że przyczyn uszkodzenia włosów jest wiele – zazwyczaj dotyczą one łodygi włosa i mogą być fizyczne, mechaniczne lub chemiczne. Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na zniszczenie włosów są głównie:
- Spanie z mokrymi włosami
- Ciągnięcie i szarpanie podczas czesania
- Ciasne nakrycia głowy, zbyt ciasne wiązanie gumek
- Warunki pogodowe – upał, mróz, wiatr, słońce
- Nieumiejętna pielęgnacja
- Często używanie suszarki, lokówki i prostownicy
- Trwała ondulacja
- Częste rozjaśnianie i farbowanie pasm
Nie jest tajemnicą, że zabiegi fryzjerskie ingerują w łuski włosów. Najbardziej inwazyjne jest rozjaśnianie, często prowadzące do nieodwracalnego rozchylenia łuski włosa! W efekcie pasma stają się matowe, łamliwe i przesuszone. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji staje się ich ścięcie. Ryzyko zniszczenia pasm jest większe wtedy, gdy stosujemy farby kiepskiej jakości i w nieumiejętny sposób.
Jak rozpoznać zniszczone włosy?
Rozpoznanie zniszczonych kosmyków nie jest trudnym zadaniem, gdyż zazwyczaj uszkodzenia widać gołym okiem. Najczęściej zniszczone pasma są grube u nasady i cienkie przy końcówkach, łamliwe, kruche i suche, ulegają plątaniu się, tracą blask, wypadają i mają zwiększoną porowatość.
Jeżeli przyczyny uszkodzeń nie wynikają z choroby, możemy z powodzeniem zregenerować takie pasma. Jest to proces wymagający cierpliwości, a gdy stan włosów jest bardzo zły, pozostaje nam podcięcie końcówek lub radykalne cięcie. Zaufajmy w tej kwestii fryzjerowi z odpowiednimi nożyczkami (tępe nożyczki także niszczą włosy!).
Regeneracja zniszczonych włosów
Jak wygląda proces regeneracji zniszczonych włosów? Aby uzyskać piękne i zdrowe włosy, trzeba postawić na kilka kroków, takich jak:
- Podcięcie końcówek – jeśli włosy się łamią i kruszą, podcięcie końcówek staje się koniecznością. Na szczęście włosy dosyć szybko odrastają, dlatego można się pozbyć bez żalu nawet kilku centymetrów.
- Zdrowa dieta i nawodnienie – włosy czerpią składniki odżywcze ze zdrowej diety. Zadbajmy zatem o jadłospis bogaty w witaminy A, C, E i B oraz minerały (żelazo, cynk, siarka, miedź). Codziennie powinniśmy pić minimum 1,5 litra wody, która również oddziałuje na stan naszych włosów.
- Regeneracja – odbudowa włosów może odbywać się w zaciszu domowym. Najlepiej jest postawić na maski i oleje, przy czym regeneracja rozpoczyna się już podczas mycia włosów i nakładania odżywki, rozczesywania, suszenia itd. W dobrej masce do włosów powinny znaleźć się składniki takie jak proteiny (z owsa, soi, pszenicy), emolienty (oleje roślinne, woski roślinne, ceramidy) i humektanty (aloes, kwas hialuronowy, mocznik).
Zastosowanie powyższych wskazówek sprawi, że z powodzeniem odbudujemy nawet najbardziej zniszczone włosy.